Karta (hlavička prognózy)

Karta prognózy slouží převážně pro nastavení jednotlivých parametrů prognózy.

1 – Informace o prognóze

Název prognózy nebo poznámka usnadňující orientaci uživateli. Dále informace a tom, kdo prognózu založil a kdy.

2 – Definice výběru historických dat

Výběr skladů (jeden nebo více), ze kterých bude analyzován objem prodejů a určeném časového období. Datum „do“ není nutné vyplnit a bude místo něj vždy použito aktuální datum.

Mezi prodeje jsou zahrnuty výdejky (případně příjemky) označené souvztažnostmi, které jsou v nastavení daného skladu označeny jako souvztažnosti prodeje. Pokud nejsou souvztažnosti prodejů nastaveny, jsou za prodeje považovány všechny výdejky.

3 – Určení délky prognózy

Pole „Vypočítat prognózu potřeb pro X následujících dnů“ určuje, pro jak vzdálenou budoucnost (ve dnech) chceme výpočet provést. Může to být např. obvyklá doba dodání zboží od jeho objednání.

Jelikož tato doba se může u jednotlivých druhů zboží výrazně lišit, lze ji definovat také přímo v ceníku pro konkrétní zboží. Pokud je zaškrtnuta možnost „Použít dobu dodání dle ceníku“ a tato doba je v ceníku vyplněna, bude mít přednost před výchozí hodnotou nastavenou výše. V ceníku je tato hodnota uvedena jako „Lhůta“.

4 – Intenzita budoucích prodejů

Koeficient, kterým se nádobí historický obrat zboží pro výpočet odhadu budoucího obratu.

• Intezita = 1 - objem budoucích prodejů se předpokládá přibližně stejný jako byl dříve

• Intenzita < 1 - objem budoucích objemů se předpokládá menší

• Intenzita > 1 - objem budoucích objemů se předpokládá větší

5 – Zahrnutí dat z agend Zakázky a Objednávky

Zaškrtávací volby umožňují zahrnout do výpočtu zahrnout…

• Na cestě = zatím nedodané zboží z agendy Objednávky, které je již objednáno u dodavatelů.

• Nedodáno = nedodané zboží z agendy Zakázky, které již mají odběratelé přislíbené.

6 – Stanovení cílového stavu skladu pro výpočet

Tato volba definuje objem zásob, který chceme mít v den, pro který je prognóza počítána (viz bod 3).

  1. Cíl je definován jako součet násobků požadovaných minimálních a maximálních zásob. Hodnota minima a maxima může být definována v ceníku. Pokud není určena v ceníku, je získávána ze skladových karet. V případě, kdy se provádí analýza z více skladů (každý sklad má vlastní skladové karty), je počítáno se součtem minim a maxim ze všech zvolených skladů.

  2. Tento cíl určuje velikost zásoby (na počet dnů), které chceme mít v den, pro který je prognóza počítána. Příklad: Za 30 dnů chceme mít rezervní zásobu na 10 dní. Do pole „Vypočítat prognózu potřeb pro X následujících dnů“ nastavíme 30, a jako cíl stanovíme zásobu na 10 dní.

Hodnoty z karty (hlavičky prognózy) se vždy použijí jako výchozí při vkládání nových položek do rozpisu. Některé z výše popsaných údajů jako je intenzita budoucích prodejů nebo doba prognózy je ale možné nastavit odlišně pro jednotlivé položky rozpisu.

Pokud jsou tyto parametry na kartě prognózy dodatečně upravovány a již existuje rozpis, je uživateli při ukládání těchto změn nabídnuta aktualizace všech položek rozpisu na nově upravenou hodnotu.


© Ing. Zdeněk Krejčí Com-Sys Software, 1990-2024 • Poslední úprava: 10.12.2020
Nahlásit potíže s kapitolou